Mäyräkoirat Suomessa

Ruokaviraston koirarekisterissä on 14 096 mäyräkoiraa. Se on 3,8 % kaikista rekisterin koirista, joille on ilmoitettu asuinalue. Koirarekisteri 26.10.2026

5 977

karkeakarvaista mäyräkoiraa. Suosituin turkki.

4 743

lyhytkarvaista mäyräkoiraa.

3 376

pitkäkarvaista mäyräkoiraa.

Rodut perustuvat omistajien omiin ilmoituksiin, eikä alle viiden omistajan ryhmiä näytetä. Rekisteri ei erottele kokoja, vain turkit.

Missä on eniten mäyräkoiria?

Eniten mäyräkoiria on Uudellamaalla ja Helsingissä, koska siellä on eniten koiria ylipäätään. Kun mäyräkoirien määrä suhteutetaan kaikkiin koiriin, mäyräkoiratihein maakunta on Varsinais-Suomi: siellä joka 18. koira on mäyräkoira. Suurista kunnista mäyräkoirien osuus on suurin tässä kunnassa: Seinäjoki, 5,1 %.

Mäyräkoirat maakunnittain
MaakuntaMäyräkoiriaOsuus koirista
Uusimaa3 9973,9 %
Pirkanmaa1 6234,5 %
Varsinais-Suomi1 5305,6 %
Pohjois-Savo7994,1 %
Satakunta7055,2 %
Pohjois-Pohjanmaa7052,5 %
Etelä-Pohjanmaa6505,5 %
Keski-Suomi6233,4 %
Kanta-Häme6225,0 %
Päijät-Häme5013,8 %
Kymenlaakso4413,7 %
Etelä-Savo4043,8 %
Pohjois-Karjala3622,9 %
Pohjanmaa3164,1 %
Etelä-Karjala2533,1 %
Lappi2391,1 %
Kainuu1252,0 %
Keski-Pohjanmaa1233,8 %
Ahvenanmaa363,8 %
Kunnat, joissa on eniten mäyräkoiria
KuntaMäyräkoiriaOsuus koirista
Helsinki1 2424,1 %
Espoo6613,8 %
Tampere5433,9 %
Turku4805,0 %
Vantaa4303,1 %
Oulu4082,8 %
Kuopio3763,8 %
Jyväskylä2853,0 %
Pori2634,4 %
Lahti2493,4 %
Seinäjoki2205,1 %
Kouvola2033,1 %
Joensuu1973,5 %
Hämeenlinna1853,5 %
Nurmijärvi1644,0 %
Porvoo1614,2 %
Lappeenranta1583,3 %
Sastamala150ei tietoa
Lohja1473,4 %
Kotka145ei tietoa
Nokia138ei tietoa
Mikkeli1363,0 %

Lähde: Ruokaviraston koirarekisterin tilastot, Alueittain Suomessa, tiedot 26.10.2026. Osuus on laskettu saman tilaston kaikista koirista. Kuntien osuus näytetään vain kunnille, joiden koko koiramäärä on tilastossa näkyvissä.

Montako mäyräkoiraa rekisteröidään vuodessa?

Vuonna 2021 karkeakarvainen mäyräkoira oli Suomen 10. suosituin rotu 866 rekisteröinnillä. Lähde Vuonna 2025 Kennelliiton rekisteriin ilmoitettiin kaikkiaan 37 538 koiraa. Lähde

Kennelliiton rekisteröimät mäyräkoirat muunnoksittain
Muunnos20212022202320242025
Karkeakarvainen mäyräkoira866845600620431
Lyhytkarvainen mäyräkoira581491467551401
Pitkäkarvainen mäyräkoira304171235216219
Karkeakarvainen kääpiömäyräkoira197178170125134
Lyhytkarvainen kääpiömäyräkoira214236174220150
Pitkäkarvainen kääpiömäyräkoira236203234181155
Karkeakarvainen kaniininmäyräkoira5742483035
Lyhytkarvainen kaniininmäyräkoira4120361921
Pitkäkarvainen kaniininmäyräkoira6046334231
Yhteensä2 5562 2321 9972 0041 577

Lähde: Suomen Mäyräkoiraliiton toimintakertomus 2025 (luvut Kennelliiton rekisteristä).

Mäyräkoirien terveys Suomessa

  • Suomessa mäyräkoirien jalostukseen käytettäviltä koirilta vaaditaan vuodesta 2025 virallinen silmätutkimus ja selkäkuvaus (IDD-lausunto). Kääpiö- ja kaniininmäyräkoirilta vaaditaan lisäksi polvitutkimus. Mäyräkoiraliitto: PEVISA
  • Selkäkuvauksen lisäämisestä PEVISA-ohjelmaan äänestettiin Mäyräkoiraliiton liittokokouksessa luvuin 422-142. Vuonna 2025 selkäkuvattiin ennätykselliset 766 mäyräkoiraa. Mäyräkoiraliiton toimintakertomus 2025
  • Selkäkuvauksessa lasketaan kalkkeutuneet välilevyt (IDD0-IDD3). Suomalaisessa aineistossa selkäoireita oli ollut 9 %:lla IDD0-koirista mutta 64 %:lla IDD3-koirista. Mäyräkoiraliitto: selkäkuvaus
  • Brittiläisessä DachsLife-kyselyssä (2 031 koiraa) välilevytyrän (IVDD) yleisyys oli 15,7 %. Packer ym. 2016, Canine Genetics and Epidemiology

Harrastukset

Mäyräkoiraliitto järjestää mäyräkoirille omia kokeita: mäyräkoirien ajokoe (MÄAJ), luolakoirien taipumus- ja metsästyskokeet (LUT, LUME), jäljestämiskoe (MEJÄ), vahingoittuneen hirvieläimen jäljestämiskoe (VAHI), vesiriistakoe (VERI) ja pienoismäyräkoirien käyttötaipumuskoe (PIKA). Lähde

Yhdistykset ja linkit